Organelle یک رایانه موسیقی است که تقریباً می تواند هر کاری انجام دهد

      

        

          

                                                                           

چیست؟

Critter & Guitari Organelle

* Organelle قادر است زمین های زیادی را پوشش دهد زیرا تکه های داخلیداده های خالص(Pd) ، یک زبان برنامه نویسی متن باز و بصری را اجرا می کند. متمرکز بر ایجاد و دستکاری صوتی بود. اکنون ، این تکه ها باید از لحاظ تئوری تقریباً در هر رایانه یا تلفن هوشمند اجرا شوند (Pd cross-platform). اما خوشبختانه استفاده از Organelle مانند استفاده از رایانه نیست. این نخست و مهمتر از همه ابزاری است. در حالی که می توان به مانیتور و ماوس متصل شد ، اما طراحی شده است که با استفاده از کیبورد دو اکتاو و دستگیره های جلوی آن پخش می شود. هنگامی که یک پچ را بارگیری کردید ، احساس نمی کند تفاوت آن با بازی هر نوع مصنوعی یا نمونه برداری قابل حمل دیگر باشد.

البته ، برخی از تفاوت ها وجود دارد. واضح ترین صفحه کلید است. این کلید دارای چوب های گرد و چوب افرا است که بسیار عالی به نظر می رسند و ارگانل را سرگرم کننده و عجیب و غریب و جالب می کنند اما قطعاً کمی به آن عادت می کنند. آنها بزرگتر از کلیدهای لمسی درKorg Volcaنیستند (هرچند که با سخاوتمندانه تر از هم فاصله دارند) و کمی تلاش بیشتری کنید به افسردگی نسبت به نوع کنترل پیانوی معمولی خودMIDI. هنوز هم به اندازه کافی آسان برای از بین بردن ملودی ها و وترهای ساده انگشت است. و باز هم ، آنها بسیار لعنتی به نظر می رسند.

گرد و غبار صفحه کلید / مصنوعی مصنوعی lo-fi است که می تواند از پوسته وینیل ظریف به پوسیدگی رادیواکتیو حرکت کند. LFO می تواند سنگ مرمر ظریف مانند VHS بسازد یا به تمام کارت های ذوب کارتونی برود.

بزرگتر تفاوت در نحوه برخورد شما با صدای جیر جیر صدا است. به عنوان مثال ، در مورد چیزی مانند Volca Keys ، یک دستگیره اختصاصی برای همه چیزهایی که می توانید تغییر دهید وجود دارد. با این وجود ، در ارگانل پارامترهایی که می توانید تنظیم کنید متفاوت از پچ به پچ است و تعداد محدودی کنترل در جلو وجود دارد. یک کلید aux ، چهار دستگیره پارامتری و یک دکمه انتخاب در اختیار شما است. و هر پچ می تواند از آن دسته از کنترل ها به روشی متفاوت استفاده کند. به طور ساده ، چهار دستگیره پارامتر ممکن است به شما امکان دسترسی سریع به فیلتر را بدهد در حالی که کلید aux باعث تعقیب کننده می شود. ممکن است کلید aux نحوه ضبط صدا در یک نمونه باشد. و در مورد پیچیده تر ، ممکن است از کلید aux یا دکمه انتخاب برای تغییر چندین صفحه تنظیمات استفاده شود. برای برخی از تکه ها می توانید غالباً غواصی در فهرست مشاهده کنید. به عنوان مثال ،جونو – 308(تقلید عالی از نمادینجونو – 299) دارای هشت صفحه تنظیمات است. و در حالی که می توانم آن آه را روشن کنم – 1421 کر از صفحه اول ، باید شش بار به کلید aux ضربه بزنم اگر بخواهم حمله را نرم کنم تا از یک باس تیز به حالت تغییر دهید

احساس راه خود را در اطراف

این در نهایت بزرگترین ضعف ارگانل است: عدم سازگاری. اما برای روشن شدن این ، این یک نقص در طراحی نیست. این صرفاً محصول جانبی رویکرد خود است. ببینید ، در حالی که Critter & Guitari ده ها تکه خود ساخته است ، بخشی از جذابیت این است که هر کسی می تواند خود را ایجاد کند و آن را با دیگر صاحبان Organelle به اشتراک بگذارد. اما هیچ راهی برای اطمینان از این امر که هر شخصی که تصمیم می گیرد در Pd خدشه دار شود ، با همان قوانین رابط کار می کند یا هر ویژگی را به همان روش پیاده سازی می کند.

Critter & Guitari Organelleاستریو ریتمیکون

این پچ بر اساس اصلCritter & Guitari OrganelleRhythmiconاختراع شده توسط هنری کاول و لئون وجود ، یکی از اولین ماشینهای درام که تاکنون ساخته شده است.

این بدان معناست که هر بار که یک پچ جدید نصب می کنید ، حتما باید مدتی را صرف یادگیری نحوه عملکرد آن کنید. بعضی از آنها نسبتاً سر راست هستند ، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به یک جامد داشته باشند 23 دقیقه و یک ورق تقلب برای کشف کردن. و اگر ورق تقلب وجود دارد خوش شانس خواهید بود. مستندات برای بسیاری از تکه ها یا فاقد یا وجود ندارد. با این وجود دوباره ، ما در مورد افرادی که در اوقات فراغت خود در زمینه ساخت و ساز ابزارهای نرم افزاری طراحی و ساخت می کنند صحبت می کنیم و به صورت رایگان آنها را می بخشیم. شکایت بسیار مهیب است.

چه کاری می تواند انجام دهد؟

Critter & Guitari Organelle

به نظر من فقط خجالتی هستن 471 تکه های Organelle درPatchstorage.com(سایتی اختصاص داده شده برای میزبانی تکه های سخت افزار و نرم افزارهای سازنده موسیقی مانند Empress Effects ‘ZoiaوSuperCollider. البته کیفیت آن تکه ها بسیار متفاوت است. قطعات اول شخص Critter & Guitari کاملاً محکم است ، به ویژه موارد جدید. همه آنها مستندات عالی و فیلم های نسخه ی نمایشی دارند که شما را در مورد نحوه کار خود می گذراند.

تکه های جامعه کمی در همه جا قرار دارند. برخی موارد شگفت انگیز و دیگران وجود دارد که پس از آزادی کاملاً واضح و متروک مانده اند ، اما هنوز با اشکالات روبرو هستند. آنها پیچیدگی ها را از تیونرهای گیتار ساده گرفته تا تفریحی از ماژول های مصنوعی معروف Eurorack مانند معشوق ازسازهای قابل تغییر. حتی تکه هایی وجود دارد که یک ترکیب دهنده را با یک ترتیب سنج تولید کننده و اثرات ترکیب می کند ، بنابراین می توانید Organelle را گشاد کنید و این ملودی های مداوم در حال تحول خراشیده شده توسط reverb worldworldly را خلق کند.

استفاده مورد علاقه من برای ارگانل تاکنون برای دستکاری صوتی خارجی یا به عنوان یک پردازنده افکت یا به عنوان نمونه / کارگر بوده است. به عنوان مثال ،DJ Patch Recordبه شما امکان می دهد یک نمونه بگیرید و سپس آن را با دو سرعت متفاوت یا در دو جهت مختلف به طور همزمان بازی کنید. سپس صفحه کلید ، بخش پخش دوم را به نسبت اولین حرکت می دهد تا الگوهای لکنت و لکه دار ایجاد کند. استفاده از این نوع جلوه های کاملاً مصنوعی بر روی مواد ارگانیک مانند گیتار آکوستیک بسیار جالب است. ارگانل در این نوع آزمایشات صوتی آزمایشی برتر است.

DJ Patch یک looper با دو سر بازی است که می تواند همزمان با سرعت و جهت مختلف عمل کند. در این نسخه ی نمایشی من با یک حلقه گیتار ساده شروع می کنم ، سپس عنوان بازی دوم را با سرعت دو برابر وارد کنید. یک کنترل کننده MIDI همچنین برای “arpeggiate” موقعیت سر بازی دوم در رابطه با اولین ایجاد و جست و خیز استفاده می شود.

من حتی می توانم گیتار برقی خود را به درگاه صوتی در پشت وصل کنم و تعدادی جلوه دریافت کنم که در غیر این صورت نیاز به خرید چندین پدال گرانقیمت مانند Infinite Jets از هولوگرام الکترونیک یا ذره است. از پاندا سرخ. لیست این پدال ها برای$) 471و 395

، به ترتیب ، بنابراین قادر به گرفتن یک فاکس از آنها در جعبه ای که هزینه داردCritter & Guitari Organelle$ 699بسیار خوب است. حالا اینها نیستند 100 – درصد تفریحات وفادار ، اما آنها به اندازه کافی نزدیک می شوند. اگر هیچ چیز دیگری نیست ، آنها به شما کمک می کنند قبل از اینکه صد دلار دیگر را با دنده موسیقی پرتاب کنید ، متوجه شوید که آیا این جلوه های عجیب و غریب عجیب برای شما است.

به طور کلی ، صداها شما می توانید اینجا عالی باشید اما کاملاً مطابق با یک واحد جلوه ای با اثر بالا نیست. من H9 از Eventide ندارم ، اما بر اساس دموهایی که دیده ام ، الگوریتم های Reverb و تاخیر آن فراتر از چیزی است که برای Organelle ساخته شده است (حداقل تاکنون). گفته می شود ، H9 می تواند به همان اندازه
$ 808و منحصراً روی جعبه استامپ برای گیتار متمرکز است. به سادگی نمی توان نمونه دستکاری پیشرفته یا ترکیبی را که Organelle می تواند انجام دهد. و اگر H9 اثر مورد نظر خود را از دست ندهد ، شما در واقع SOL هستید ، مانند ارگانل ، اگر کالاهای رمزگذاری شده را داشته باشید ، می توانید تأثیر رویاهای خود را بسازید.

صحبت با ارگانل

بنابراین ساخت تکه های شخصی خود چقدر سخت است؟ خوب ، همه اینها به میزان راحتی شما با کد نویسی به طور کلی بستگی دارد. هسته اصلی Pd قرار دادن اشیاء و سپس اتصال آنها با کابلهای مجازی است. ساختن چیزی در Pure Data و نزدیك آن Max حداكثر آسانتر از این است كه مثلاً سر خود را در اطراف C ++ بپیچید ، اما اگر هیچ وقت برای برنامه نویسی ذهن نداشته اید ، انتظار نداشته باشید كه چیزها در اینجا خیلی متفاوت باشند.

اگر می خواهید وارد شوید ، یک نکته سریع: یک الگوی خالی ذخیره کنید ، و هنگامی که آماده ساختن یک پچ هستید ، آن را به جای آنکه از خود ارگانل باشد ، راه اندازی کنید. دسکتاپ. این به طور خودکار تمام نگاشتهای MIDI صحیح و cetera را برای کنترلهای ارگانل بارگذاری می کند.

کاست

ترکیبی از 1421 نمونه های ضبط شده به نوار و یک ترتیب سنج ساده که مخصوصا برای ایجاد پلی مروت های پیچیده طراحی شده است.

اگر به طور عادی ، اگر می خواهید هر چیزی را به آن درگاه های USB متصل کنید ، یک کنترل کننده MIDI یا آداپتور WiFi است که Critter & Guitari در جعبه آن قرار دارد. هر کنترل کننده USB MIDI که من با Organelle امتحان کرده ام خوب کار کرده است. با این حال ، من اعتراف می کنم روند بلند شدن و دویدن آنها ممکن است نرم تر باشد. شما باید چند منو را به عمق حرکت کنید ، کنترلر را به صورت دستی انتخاب کنید ، سپس به پایین بروید و به ذخیره ضربه بزنید.

به همین ترتیب ، اتصال آداپتور WiFi به شبکه شما کمی است. از یک فرایند گردش. از راه اندازی Chromecast یا بلندگوهای هوشمند متفاوت نیست: ابتدا باید مستقیماً با استفاده از تلفن یا لپ تاپ خود به Organelle وصل شوید ، سپس با استفاده از یک رابط وب ، اعتبار WiFi خود را به آن بگویید.

آن رابط وب نیز نحوه مدیریت تکه ها است و دوباره ، این روند ساده است اما کمی خشن در اطراف لبه ها. پس از راه اندازی شبکه WiFi ، باید از منوی تنظیمات WiFi “شروع وب سرور” را انتخاب کنید ، سپس مرورگر خود را به https: //organellem.local اشاره کنید. در اینجا روی “مدیر patch” کلیک می کنید و با یک مدیر پرونده ساده مورد استقبال قرار می گیرید. اگر تاکنون از رابط وب برای Dropbox استفاده کرده اید ، باید راحت باشید. در آخر ، تکه ها را با فرمت .zip بارگذاری می کنید و سپس برای انتخاب “نصب (پر کردن جای خالی)” به خود ارگان حرکت می کنید.

چه جدید است؟


1573165918954 ادامه مطلب

Leave a Comment